W dniu 29 listopada z inicjatywy Polsko-Chińskiego Centrum Dialogu Uczonych i Inżynierów PAN odbyło się w Pałacu Staszica w Warszawie seminarium na temat nowych technologii w energetyce z udziałem chińskich i polskich uczonych i ekspertów. Tematyka seminarium obejmowała technologie czystowęglowe (gazyfikacja i upłynnianie podziemne węgla), produkcję energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych (słońce, wiatr, biomasa), a także modyfikację urządzeń i technologii w produkcji energii elektrycznej metodami konwencjonalnymi oraz planowane w Polsce i w Chinach wykorzystywanie gazu łupkowego. Gośćmi seminarium prowadzonego przez prof. Władysława Włosińskiego byli między innymi Wiceprezes Chińskiej Akademii Nauk Technicznych (Chinese Academy od Engineering) prof. Ke-Chang Xie i towarzysząca mu delegacja.

W czasie seminarium przedstawiono następujące referaty i tematy do dyskusji:

•    Ze strony polskiej:

1.    Innowacje w polskiej energetyce: czyste technologie węglowe – prof. Wojciech Nowak (Politechnika Częstochowska)
2.       Nowe Centrum Czystych Technologii Węglowych i gazyfikacja podziemna w Polsce – prof. Krzysztof Stańczyk (Główny Instytut Górnictwa)
3.    Programy badawcze w zakresie odnawialnych źródeł energii (Centrum Badawcze PAN w Jabłonnie) – prof. Jan Kiciński (Instytut Maszyn Przepływowych PAN)
4.    Możliwe scenariusze ekonomiczne rozwoju polskiego sektora gazu niekonwencjonalnego (w tym gazu łupkowego) w perspektywie najbliższych 20 lat – dr Andrzej Sikorski (Akademia Górniczo-Hutnicza)

•     Ze strony chińskiej:


5.    Podsumowanie współpracy chińskich i polskich ośrodków badawczych w dziedzinie technologii energetycznych – prof.       Ke-Chang Xie (Chinese Academy of Engineering)
6.   Niekonwencjonalny gaz w Chinach: zasoby, status, problemy i rozwiązania – prof. Hu Wenrui (Chinese Academy of Engineering)
7.    Przekrój chińskiej energetyki – prof. Zheng Li (Tsinghua University)
8.    Rozwój technologii czystowęglowych – prof. Ke Liu (Shenhua Science and Technology Research Institute)

Przedstawione referaty i ożywiona dyskusja stanowiły podstawę do opracowania wspólnych tematów badawczych, obejmujących udoskonalenia obecnie czynnych procesów technologicznych w energetyce, rozwój nowych metod produkcji energii elektrycznej i cieplnej, jak również konieczność racjonalnego zużywania energii.

Więcej informacji:
Polsko-Chińskie Centrum Dialogu Uczonych i Inżynierów PAN
Tel.: (22) 656-64-66
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Additional information